Podstawowymi walorami Szwajcarii Kaszubskiej są rzeźba terenu, liczne jeziora polodowcowe, połączone rzekami i strugami, tworzące jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych, ale również niepowtarzalna, szeroko rozpoznawalna kultura i tradycja kaszubska. Kaszubskie krajobrazy będziemy podziwiać w czasie jazdy autokarem, a kulturę regionu poznamy w zwiedzanych miejscach.

Sianowo – Sanktuarium Królowej Kaszub – obiektem kultu jest Maryja z Dzieciątkiem w postaci niewielkiej drewnianej figurki, która od średniowiecza przyjmuje hołd od ludu kaszubskiego, 

Strysza Buda:
Kaszubski Park Miniatur
(wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata),
Kaszubski Park Gigantów (m.in. owady w wymiarze XXL, mega ryby, potężne ptaki),
Park Kaszubski Gracik (ponad 80 pojazdów z bajek, filmów, pojazdy wyścigowe, wojskowe, strażackie, kultowe z PRL).

Chmielno – Genius Ceramika – firma powstała w 1981 roku. Na początku zajmowała się produkcją użytkową, dekoracyjną oraz pamiątkami ceramicznymi dla turystów odwiedzających Chmielno. Obecnie niemal wszystkie wyroby są eksportowane, w tym 70% do Szwecji i około 20% do Niemiec. Pozostały asortyment znajduje się w przyzakładowym sklepie. Powstają tu dzieła piękne i praktyczne, odporne na mycie w zmywarkach. Podczas zwiedzania można poznać wszystkie etapy powstawania ceramiki – od surowej gliny po gotowe produkty, a także dokonać zakupu tworzonych tu przedmiotów.

Chmielno – Mini Skansen u Słodkiego – prowadzony przez Pana Kazimierza, prezentuje ponad 100 harmonijek ustnych oraz wiele innych instrumentów, a także innych eksponatów związanych z kulturą i historią Kaszub. Gospodarz jest ponadto wirtuozem harmonijki ustnej, animatorem życia kulturalnego i sportowego w regionie. Obok Skansenu funkcjonuje zagroda z alpakami, gdzie można bezpośrednio obcować z tymi zwierzętami i poznać ich zwyczaje. Spotkanie dopełnia regionalna biesiada (zupa, kiełbaski, ciasto, chleb ze smalcem i ogórkiem), której towarzyszy muzyka dwuosobowej kapeli – akordeonisty i pana Kazimierza. 

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:15 – powrót do Gdyni.

Warunki udziału w wycieczce:

  • Zamieszkanie na terenie Gdyni
  • Ukończony 55 rok życia
  • Wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty
logo Gdynia moje miasto

Wycieczka w ramach projektu
"Pomorze – moje miejsce na ziemi",
współfinansowana z budżetu miasta Gdyni.

Termin

  • 22 sierpnia 2024

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW

Cena

180,00 zł