Zbrzyca jest najpiękniejszym dopływem Brdy. Kajakarze doceniają ją za duże urozmaicenie oraz malownicze widoki. Spływ rzeką jest na tyle prosty, że poradzą sobie z nim nawet osoby dopiero zaczynające przygodę z kajakarstwem. Na pewne utrudnienia natrafić można jedynie w górnym biegu, gdzie omawiana rzeka jest bardzo wąska. Stąd też nasz spływ przebiegać będzie dolnym odcinkiem Zbrzycy. Rozpocznie się w miejscowości Śluza. Rzeka znacznie szerszym i głębszym korytem, po kilku łagodnych skrętach w leśnym tunelu, wyprowadzi nas między łąki i pola z pierwszymi pojedynczymi gospodarstwami. Ostatecznie wpadnie do jeziora Witoczno, gdzie na otwartej przestrzeni dostrzeżemy wieżę kościoła i zabudowania wsi Swornegacie. Ostatni odcinek spływu prowadzić będzie rzeką Brdą, do znajdującej się we wsi wypożyczalni kajaków. Długość trasy wyniesie ok. 9 km. Z przerwą na trasie, zajmie to nam od 3 do 4 godz.
Ukoronowaniem dnia będzie pobyt w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Jest to miejsce pełniące rolę centrum kultury regionalnej oraz funkcję informacji turystycznej. Można tu obejrzeć ekspozycje, które prezentują ciekawe pamiątki z regionu. Oprócz tego organizuje się tu wiele interesujących imprez. Uczestnicy spływu będą mieli możliwość poznać dorobek placówki, a także uczestniczyć w grillowej sjeście.
7:00 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:00 – powrót do Gdyni.
Termin
- 13 sierpnia 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
120,00 zł
Przez magiczne kręgi i pobożne kapliczki do rajskiej krainy sera...
Kamienne kręgi w Odrach – największe tego typu skupisko w Polsce i drugie w Europie – liczą sobie około dwóch tysięcy lat i są związane z kulturą Gotów. To miejsce pochówków, ale także zgromadzeń plemiennych z rytualnymi ucztami i składaniem ofiar.
W rzadkim lesie znajduje się 10 całych i 2 fragmenty kamiennych kręgów, z których najmniejszy ma średnicę 15 metrów, a największy 33 metrów. Na ich obwodzie ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 centymetrów ponad powierzchnię ziemi. Poza nimi znajduje się około 30 kurhanów z ponad 600 grobami.
Według niektórych teorii kręgi były swojego rodzaju zegarami. Jednak największe zainteresowanie i emocje wzbudzają doniesienia o energii takich miejsc. Według radiestetów, w tym miejscu koncentrują się energia Ziemi i Kosmosu. Badania promieniowania wykazały wartość 120 tysięcy jednostek w skali Bovisa (promieniowanie powyżej 50 tysięcy jednostek uznawane jest za boskie).
Wiele – mieści się w południowej części Kaszub i słynie ze swojej bogatej historii oraz jednej z najstarszych parafii kaszubskich (XIV wiek). Wielu turystów przybywa tu by podziwiać panoramę rozciągającą się z Białej Góry oraz sławne sanktuarium kalwaryjskie, które zostało zbudowane w latach 1915 –25, liczy 23 obiekty i jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. W parafialnym kościele znajduje się XVIII – wieczna, słynąca cudami figurka Matki Bożej Pocieszenia. Położenie i zróżnicowana topografia Wiela sprawiły, że ta niewielka miejscowość została lokalnym centrum turystycznym, religijnym i kulturalnym.
Wieża widokowa w Przytarni – ma 40 metrów wysokości i po wieży w Gniewinie jest drugą, najwyższą tego typu budowlą na Kaszubach. Zapewnia wspaniałe widoki na okolicę, w tym także Jezioro Wdzydze.
Gospodarstwo Kaszubska Koza w Robaczkowie – kilka lat temu Honorata i Tomek uciekli od cywilizacji i osiedlili się w niewielkiej wiosce na skraju Kaszub. Postanowili hodować kozy i produkować najlepsze kozie sery. I tak powstała Kaszubska Koza. Stado kóz liczy około 70 sztuk. Pan Tomasz wszystkie zna z imienia i każdej poświęca choćby chwilę uwagi.
Produkowane tu sery, jako niezwykłe kulinarne dzieła sztuki, można dostać w najlepszych restauracjach w Polsce i w Europie. Wyróżnia się wśród nich kozidymek, lekko wędzony, zdobywca 1 miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Nieskończonych Form Mleka. Jest też pijana koza i kozia rura, też medaliści, nagrodzeni na Międzynarodowych Targach Poznańskich. I jeszcze Kozanostra, która podbiła podniebienia jury na festiwalu w Sandomierzu. A oprócz tego są jeszcze: gbur, babki kozie, knopek czy kaszubski pleśniak i wiele innych, bo Tomasz i Honorata uwielbiają eksperymentować i tworzyć nowe pyszności.
Niestety serów nie kupimy w żadnym sklepie. Najlepiej więc samemu odwiedzić Kaszubską Kozę i jej gospodarzy. A gdy już raz posmakuje się tworzonych tu serów to chce się jeszcze więcej. Ich wyjątkowy kunszt docenili m.in. Karol Okrasa oraz Robert Makłowicz, którzy nakręcili tu swoje kulinarne programy.
7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:15 – powrót do Gdyni.
Termin
- 19 sierpnia 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
115,00 zł
Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy – projekcja i spotkanie z autorami filmu "Jutro będzie padać" (Witro będzie regnen), który otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni. To opowieść o dylematach, przed którymi stawali osiemdziesiąt lat temu mieszkańcy Kaszub oraz ich bliscy i sąsiedzi. W czasie wojny dostawali często do wyboru: podpisanie volkslisty, wcielenie do Wehrmachtu albo narażenie siebie i rodziny na aresztowania i obóz koncentracyjny. To film poruszający do głębi, oczekiwany od dawna.
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – gromadzone są tu pamiątki po twórcy polskiego hymnu – Józefie Wybickim i innych postaciach z jego epoki, dokumenty dotyczące historii Mazurka Dąbrowskiego, a także elementy wyposażenia dworu z XVIII i początku XIX wieku. Część ekspozycji poświęcona jest wpływowi "Mazurka Dąbrowskiego" na świadomość narodową Polaków. Najcenniejszą kolekcją muzeum są muzykalia patriotyczne. Tworzą ją: śpiewniki i nuty polskich pieśni, słowa hymnów innych państw wzorowane na hymnie polskim, różne wersje Mazurka powstające w XIX wieku, pozytywki wygrywające "Mazurka Dąbrowskiego", stare płyty gramofonowe z polskimi pieśniami i gramofony.
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich – gromadzi ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia, oprócz pasa nadmorskiego. Oprócz kilkunastu kompletnych zagród chłopskich z okresu XVII –XIX wieku, na terenie skansenu znajduje się też kilka dworków i obejść drobnej szlachty, a także domy robotników rolnych, karczma oraz dwa młyny wiatrakowe. Większość obiektów jest częściowo lub całkowicie wyposażona. Instytucja ta wywodzi się z prywatnego muzeum założonego w 1906 roku przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę, które uznaje się za najstarszy skansen etnograficzny w Polsce.
7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:15 – powrót do Gdyni.
Termin
- 20 sierpnia 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
160,00 zł
Podstawowymi walorami Szwajcarii Kaszubskiej są rzeźba terenu, liczne jeziora polodowcowe, połączone rzekami i strugami, tworzące jeden z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych, ale również niepowtarzalna, szeroko rozpoznawalna kultura i tradycja kaszubska. Kaszubskie krajobrazy będziemy podziwiać w czasie jazdy autokarem, a kulturę regionu poznamy w zwiedzanych miejscach.
Sianowo – Sanktuarium Królowej Kaszub – obiektem kultu jest Maryja z Dzieciątkiem w postaci niewielkiej drewnianej figurki, która od średniowiecza przyjmuje hołd od ludu kaszubskiego,
Strysza Buda:
Kaszubski Park Miniatur (wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata),
Kaszubski Park Gigantów (m.in. owady w wymiarze XXL, mega ryby, potężne ptaki),
Park Kaszubski Gracik (ponad 80 pojazdów z bajek, filmów, pojazdy wyścigowe, wojskowe, strażackie, kultowe z PRL).
Chmielno – Genius Ceramika – firma powstała w 1981 roku. Na początku zajmowała się produkcją użytkową, dekoracyjną oraz pamiątkami ceramicznymi dla turystów odwiedzających Chmielno. Obecnie niemal wszystkie wyroby są eksportowane, w tym 70% do Szwecji i około 20% do Niemiec. Pozostały asortyment znajduje się w przyzakładowym sklepie. Powstają tu dzieła piękne i praktyczne, odporne na mycie w zmywarkach. Podczas zwiedzania można poznać wszystkie etapy powstawania ceramiki – od surowej gliny po gotowe produkty, a także dokonać zakupu tworzonych tu przedmiotów.
Chmielno – Mini Skansen u Słodkiego – prowadzony przez Pana Kazimierza, prezentuje ponad 100 harmonijek ustnych oraz wiele innych instrumentów, a także innych eksponatów związanych z kulturą i historią Kaszub. Gospodarz jest ponadto wirtuozem harmonijki ustnej, animatorem życia kulturalnego i sportowego w regionie. Obok Skansenu funkcjonuje zagroda z alpakami, gdzie można bezpośrednio obcować z tymi zwierzętami i poznać ich zwyczaje. Spotkanie dopełnia regionalna biesiada (zupa, kiełbaski, ciasto, chleb ze smalcem i ogórkiem), której towarzyszy muzyka dwuosobowej kapeli – akordeonisty i pana Kazimierza.
7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:15 – powrót do Gdyni.
Termin
- 22 sierpnia 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
180,00 zł
Słupsk – miasto na Pobrzeżu Koszalińskim nad rzeką Słupią, dawna siedziba książąt pomorskich z rodu Gryfitów. Historycznie związany jest z Pomorzem Zachodnim.
Zamek Książąt Pomorskich – wybudował go w 1507 roku Bogusław X zwany Wielkim, władca Pomorza Zachodniego. Zgromadzono w nim zbiory związane z historią Pomorza i panującą tu dawniej dynastią Gryfitów, a także zabytki sztuki sakralnej pochodzące z kościołów regionu słupskiego.
Młyn Zamkowy – wystawa etnograficzna prezentująca kulturę dawnej ludności autochtonicznej – m.in. Kaszubów i Słowińców, a także pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.
Biały Spichlerz – największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza–Witkacego, a także przedmiotów związanych z tym pisarzem, malarzem i filozofem.
Ratusz Miejski – należy do najładniejszych urzędów na Pomorzu. Zachwyca urozmaiconą dekoracją fasady, bogato zdobioną sienią, zachowanym w całości wystrojem niektórych pomieszczeń. Całość wieńczy 56 –metrowa wieża. Znajduje się w niej galeria portretów burmistrzów i prezydentów, a na jej szczycie taras widokowy.
Sala Edukacyjna „Słupia Rzeka Wiedzy” – układ stanowisk składających się na ekspozycję sprawia, że odbiorca ma wrażenie przemieszczania się doliną rzeczną. Możemy zobaczyć dioramy przedstawiające różne siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt związanych ze Słupią np. tarło troci, modele płazów, roślinność torfowiskową, okazy bobrów przy zgryzionych pniach. W dwóch dużych akwariach żyją ryby i raki występujące w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”.
7:15 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:00 – powrót do Gdyni.
Termin
- 10 września 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
120,00 zł
Mały Kraków, polskie Carcassonne… mowa o Chełmnie. Jego historia sięga XI wieku. Jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce. Spacerując jego wąskimi uliczkami wciąż czujemy niepowtarzalny klimat średniowiecza oraz chłoniemy czar architektury renesansowej. Miasto może pochwalić się, zachowanym niemal w całości, murem obronnym. Jednym z symboli Chełmna jest jego panorama. Dzięki położeniu na dziewięciu wzgórzach (Rzym położony tylko na siedmiu), możemy podziwiać je z czterech stron świata. W chełmińskiej farze przechowywane są relikwie św. Walentego, stąd Chełmno uznawane jest za Miasto Miłości.
W programie zwiedzania:
– kościół farny p.w. NMP (najważniejsze na Pomorzu sanktuarium maryjne z relikwiami św. Walentego,
– zespół klasztorny (kościół p.w. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, skarbiec, gotycka piwnica, park),
– kościół podominikański
– rynek z ratuszem (wejście do muzeum),
– Stare Miasto (unikatowy układ szachownicowy, mury obronne),
– Park Miniatur Zamków Krzyżackich,
– czas wolny na ławeczce miłości
7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:00 – powrót do Gdyni.
Termin
- 24 września 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW