Krótka historia Długiego Targu 

Historia Głównego Miasta w Gdańsku zaczyna się w 1343 roku. Wtedy to Krzyżacy nadali przywilej lokacyjny osadzie mieszczącej się przy Długim Targu. Bardzo szybko rozwinęła się ona w ważną militarnie, gospodarczo i kulturalnie część Gdańska. Domy przy ulicy Długiej oraz Długim Targu zamieszkiwane były przez najbogatszych kupców i najznakomitsze rody. Tutaj też znajdowała się niegdysiejsza trasa wjazdu królów polskich do miasta, a także powstawały najważniejsze gdańskie obiekty. W 1945 roku Armia Czerwona dokonała tu zniszczeń niemal w 90%.

Westerplatte – w powszechnej świadomości utrwalił się obraz walk o Westerplatte, wykreowany jeszcze we wrześniu 1939 roku. Jednakże ustalenia historyków z ostatnich lat znacznie go weryfikują. Jak nowo odkryte fakty mają się do treści, które przekazywano nam kiedyś na lekcjach historii? Podczas wycieczki na Westerplatte będziemy mogli się o tym przekonać.

Program wycieczki obejmuje:
– zwiedzanie terenu bitwy na Westerplatte;
– rejs statkiem z Westerplatte do Głównego Miasta przez tereny portowe i stoczniowe, z szantami na żywo;
– czas wolny na Głównym Mieście;
– spacer z przewodnikiem po Głównym Mieście: Złota Kamieniczka, Panienka z Okienka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Dom Schumanów, Ratusz, Lwi Zamek, Kamienica Ferberów, Dom Uphagena, Złota Brama, Dwór Bractwa św. Jerzego, Zespół Przedbramia, Brama Wyżynna, Wielka Zbrojownia, bazylika Mariacka (wewnątrz), ul. Mariacka, Żuraw Gdański. 

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 20 maja 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

170 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

160 zł