Kanał Elbląski łączący kilka mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Jest cudem myśli hydrotechnicznej sprzed 150 lat. Nie ma drugiego takiego w Europie. Jego oryginalność i wyjątkowość polega na pokonywaniu stu metrowej różnicy poziomów wody przy pomocy systemu śluz i pochylni. Kanał pierwotnie służył do transportu płodów rolnych, drewna i artykułów przemysłowych. W czasie rejsu statkiem pokonujemy trzy pochylnie, gdzie statek jest wyciągany z wody i po szynach zjeżdża w dół. Tu jednostka zawraca i tym razem pod górę pokonuje trasę powrotną.
Bistro Ślimaka – prelekcja i degustacja regionalnych potraw ze ślimaka (z Ministerialnej Listy Produktów Regionalnych Warmii i Mazur), możliwość zakupu cud-kosmetyków ze ślimaczego śluzu.
Elbląg – to jedno z najstarszych miast w Polsce. Oficjalna data jego powstania miasta to rok 1237. Szybko stał się centrum handlowym Prus, istotną częścią Hanzy i do momentu rozkwitu Gdańska – najważniejszym portem morskim rodzącego się Państwa Krzyżackiego. W mieście osiedlali się kupcy z całej Europy – Szkoci, Francuzi czy Holendrzy. Od 1466 roku aż do I rozbioru Polski, Elbląg pozostawał w granicach Królestwa Polskiego i należał do najważniejszych jego miast. II wojna światowa położyła kres jego świetności. Stare Miasto w Elblągu to obecnie miejsce starcia historii ze współczesnością. Proces jego odbudowy wciąż trwa.
W Elblągu zwiedzimy nowoczesne i bogato wyposażone Muzeum Archeologiczno–Historyczne, odbędziemy spacer z przewodnikiem po mieście, planujemy też dla uczestników czas wolny.
Zbiórka: 6:30 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 6:45 / powrót godz. ok. 18:00.
Termin
- 8 maja 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
235 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
225 zł
Elektrownia w Straszynie została uruchomiona w październiku 1910 roku jako pierwsza siłownia na rzece Raduni. Inwestycja powstała w celu zapobiegania wiosennym powodziom zagrażającym gdańskim przedpola. Do dziś pracują w pełni sprawne hydrozespoły stanowiące pierwotne wyposażenie obiektu. Zbiornik elektrowni, zwany jeziorem Goszyńskim lub Straszyńskim, był dawniej atrakcyjnym miejscem wypoczynkowo-rekreacyjnym. Po wybudowaniu tu ujęcia wody pitnej dla Gdańska, został zamknięty dla turystyki i rekreacji.
Pruszcz Gdański to miasto liczące ponad 30 tysięcy osób. Jest ono gospodarczą i kulturalną stolicą liczącego niemal 100 tysięcy mieszkańców powiatu gdańskiego. Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. W skład Faktorii wchodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią, rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala. Całość stanowi miejsce połączenia nowych technologii z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów. Można tu dowiedzieć się o życiu sprzed niemal 2 tysięcy lat.
Wycieczka po Żuławach Gdańskich:
– Wróblewo – kościół nad Radunią (szachulcowy z 1593 roku),
– Trutnowy – kościół z XIV wieku (wewnątrz), dom podcieniowy z 1720 roku,
– Steblewo – ruiny kościoła z XIV wieku,
– Cedry Wielkie – kościół z XIV wieku,
– Miłocin – dom podcieniowy z 1731 roku (wewnątrz), ruiny kościoła z XIV wieku i cmentarza,
– Wocławy – ruiny kościoła z XIV wieku,
– Wiślina – zabytkowa brama – dzwonnica z 1792 roku,
– Mokry Dwór – Zagroda „U młynarza” – wiatrak paltrak z 1903 roku (największy tego typu w Polsce, sprawny), ognisko, kiełbaski.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 23 maja 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
175 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
165 zł
Miasto Pelplin nierozerwalnie związane jest z zakonem Cystersów, przybyłych tu w roku 1274. Od tego czasu miejsce to rozrasta się i rozwija wokół budowli cysterskich. Katedra i zespół pocysterski z XIII–XIV wieku to bezcenny przejaw architektury gotyckiej. We wnętrzu obejrzeć można m. in. obraz Hermana Hana „Koronacja NMP”. Pochodzi z roku 1623 i posiada wielką wartość historyczną. Godne uwagi są także organy oraz 22 ołtarze, w tym główny, który jest najwyższym w kraju. W relikwiarzu znajdują się szczątki wielu świętych i męczenników. Muzeum Diecezjalne przechowuje setki cennych inkunabułów. Prawdziwą perłą jest, jedyny w Polsce, wolumin Biblii Gutenberga. Tutejsza galeria sztuki prezentuje wybitne dzieła malarstwa i rzeźby gotyckiej oraz arcydzieła sprzętu i szat liturgicznych.
Zamek w Gniewie to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły, zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku, jako siedziba konwentu i komtura. Za czasów państwa polskiego w obiekcie urzędował starosta. Był nim między innymi przyszły król Polski Jan Sobieski, a po nim zamkiem zarządzała jego żona, Maria Kazimiera. Organizowane tu obecnie zajęcia edukacyjne, inscenizacje historyczne oraz turnieje rycerskie sprawiły, że zamek gniewski uznawany jest za jeden z głównych ośrodków upowszechniania historii w Polsce. W skład kompleksu zamkowego wchodzi Pałac Marysieńki, zbudowany przez Jana Sobieskiego na specjalne życzenie żony. Obecnie mieści się w nim hotel.
Grodzisko Owidz jest pozostałością po średniowiecznej osadzie, która istniała tu na początku XI wieku, za rządów Bolesława Chrobrego. Jego dawni mieszkańcy trudnili się uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem, myślistwem. Zajmowali się też kowalstwem, garncarstwem, szewstwem, włókiennictwem i handlem. Obecny gród jest rekonstrukcją dawnej budowli. Prowadzony jest przez pasjonatów średniowiecza, którzy zarażają turystów tematyką historyczną. Podczas zwiedzania poznamy budowę średniowiecznego grodu, życie codzienne i obyczaje jego mieszkańców. Zwiedzimy także unikatowe Muzeum Mitów Słowiańskich. Na koniec posilimy się kiełbaskami upieczonymi na ognisku.
Zbiórka: 7:30 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 7:45 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 21 maja 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
220 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
210 zł
Często wracamy wspomnieniami do beztroskiego dzieciństwa, czasu, kiedy życie płynęło wolniej. Dalibyśmy wiele aby tam powrócić choć na chwilę… Co prawda, podróży w czasie jeszcze nie oferujemy (chociaż jeśli tylko pojawi się możliwość, chętnie podejmiemy się organizacji), mamy jednak sprawdzony sposób na ukojenie zmysłów wśród niezwykłej harmonii osobliwej przyrody. Zapraszamy na teren Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zachwycimy się niepowtarzalną roślinnością, licznymi rzekami oraz strugami, które w połączeniu ze wzgórzami oraz polodowcowymi jeziorami tworzą „Kaszubską Szwajcarię”.
Na trasie wycieczki zwiedzimy:
– Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniu, przy ciastku i kawie, które przybliży osobliwości przyrodnicze i krajobrazowe regionu Kaszub.
– Ogród Botaniczny w Gołubiu. Na przestrzeni lat zgromadzono tu tysiące gatunków roślin. Podzielono je na pięć działów: roślin leczniczych, ozdobnych, ekologiczny, arboretum i zadrzewienia. Część Ogrodu stanowi naturalna łąka, gdzie między innymi znajdują się gatunki roślin zagrożonych i chronionych w Polsce. Patronat nad całością sprawują botanicy z Uniwersytetu Gdańskiego. W 2007 roku TVP 3, Radio Gdańsk i gazeta Dziennik Bałtycki przyznały Ogrodowi certyfikat za najpiękniejsze miejsce w regionie. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zgłębić wiedzę na temat przyrody, ekologii, a także otrzymać porady odnośnie uprawy i pielęgnacji roślin.
– Stadnina Koni „Kolano”. Jest to miejsce położone w niezwykle urokliwym zakątku Szwajcarii Kaszubskiej. Ze wzgórza, na którym się znajduje, rozpościera się przepiękny widok na okoliczne Jezioro Ostrzyckie. Zamieszkuje tu około pięćdziesiąt koni różnych ras, przystosowanych do jazdy konnej na każdym stopniu zaawansowania. Dla uczestników wycieczki przewidziany jest spacer po Stadninie z przewodnikiem, przejażdżka wozami konnymi, z zapierającymi dech w piersiach widokami, a także ognisko z kiełbaskami.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 18:30.
Termin
- 28 maja 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
240 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
230 zł
Ustka – nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę. Miasteczko to ma też swoje drugie oblicze – historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki. Spacer po mieście z przewodnikiem:
– kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela z 1888 roku,
– Stare Miasto – stare rybackie chaty szachulcowe,
– Skwer Jana Pawła II – dawny Zaułek Kapitański,
– port i molo – „Ustecka Syrenka”, latarnia morska,
– promenada morska,
– Dolina Charlotty – jej powierzchnia to 120 ha. Główny obiekt mieści ekskluzywne pokoje, restaurację Charlotta, SPA Bali Hai, strefę Wellness, Rock Pub z kręglami i bilardem, sale konferencyjne oraz sale zabaw dla dzieci. Gościom oferuje się także wyjątkowe domy na drzewach wśród pięknych lasów. Na terenie Doliny Charlotty znajduje się ponadto wiele dodatkowych atrakcji, m.in. kajaki, rowery wodne, jazda konna, amfiteatr na 10000 miejsc (koncerty Carlosa Santany i Boba Dylana).
W ramach wycieczki zwiedzimy: Zoo z Krainą Bajek, Wodne Zoo Safari – pływanie łodziami między wyspami, Fokarium – pokaz i karmienie.
Zbiórka: 7:00 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 7:15 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 13 czerwca 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
210 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
200 zł
Do XIV wieku ujście Wisły dzieliło się na Wisłę Elbląską (główne wschodnie ramię) i Wisłę Gdańską (mniejsze zachodnie ramię). Od roku 1371 główne ujście stanowiła Wisła Gdańska (przy późniejszym Westerplatte). Po powodzi w 1840 roku utworzyło się we wsi Górki nowe ramię ujściowe – Wisła Śmiała. W latach 1891–1895 wykonano przekop koło Świbna (obecnie główne ujście rzeki), w wyniku czego powstała Wyspa Sobieszewska.
Pobyt na Wyspie Sobieszewskiej obejmuje:
– Śluzę w Przegalinie – imponującą budowlę hydrotechniczną regulującą wody między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły, co umożliwia żeglugę śródlądową i chroni przed powodzią dzielnice Gdańska położone nad Martwą Wisłą,
– powstałe w latach 1840 i 1895 ujścia Wisły,
– rejs statkiem do Ujścia Wisły w rejon rezerwatu Mewia Łacha, gdzie można podziwiać naturalnie żyjące w tym rejonie foki szare,
– rejs promem przez Wisłę na trasie Świbno–Mikoszewo–Świbno,
– spacer z ornitologiem ścieżką dydaktyczną do Grobli Kamiennej,
– „Złoto na Fali”– spotkanie z Sylwestrem Maluchą – Mistrzem Świata w Poławianiu Bursztynów: prezentacja okazów i wyrobów, prelekcja o bursztynie i jego poławianiu,
– czas wolny w centrum Sobieszewa.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 2 lipca 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
200 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
190 zł
Słowiński Park Narodowy – ruchome wydmy położone są między Jeziorem Łebsko (trzecie pod względem wielkości w Polsce), a Morzem Bałtyckim. Piasek wyrzucany na brzeg przez fale morskie, wywiewany silnymi podmuchami wiatru w głąb lądu, tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości). Zagraża on roślinności i zasypuje wszystko, co spotyka po drodze. Tworzy piękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często „polską Saharą”. Na wydmy pojedziemy melexami. Trasę powrotną pokonamy idąc szeroką, piaszczystą i odludną plażą.
Łeba – miasteczko z XIII–wiecznym rodowodem. W 1558 roku potężny sztorm spowodował taką powódź, że mieszkańcy musieli zbudować nowe miasto. Opuszczone sadyby wkrótce pochłonął piasek. Obecnie miasto pełni rolę letniska i kurortu. W czasie wolnym indywidualnie pospacerujemy po jej uroczym centrum, pełnym restauracji i kafejek.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 4 lipca 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
155 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
145 zł
Zamek krzyżacki w Malborku. Zakon krzyżacki został założony w 1190 roku w Palestynie. W 1226 roku książę Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski. Zakon wkrótce podbija Prusy i tworzy tam własne państwo. Buduje wiele miast i zamków. Na początku XIV wieku przenosi swoją stolicę z Wenecji do Malborka. Przy tej okazji buduje w mieście zamek. Staje się on największą europejską twierdzą wzniesioną w stylu gotyckim. Ma zaćmić swoim przepychem i bogactwem przybyszy z całej Europy i być symbolem państwa krzyżackiego. Według obliczeń pruskich architektów, z zamkowej cegły można by było zbudować niewielkie miasteczko. W 1977 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie zwiedzania znajduje się Zamek Wysoki, Zamek Średni, Pałac Wielkich Mistrzów. W wielu komnatach prezentowane są zbroje i elementy uzbrojenia, wyroby z bursztynu, ceramika, meble, tkaniny, witraże.
– Dawna Wozownia w Miłoradzu to miejsce przesiąknięte historią. Można tu posłuchać o życiu dawnych mieszkańców Żuław, obejrzeć przedmioty, którymi kiedyś się posługiwali. W Wozowni uczestniczyć będziemy w warsztatach, posilić się zupą, kiełbaskami i ciastem.
– Sanktuarium Błogosławionej Doroty w Mątowach Wielkich – gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, zbudowany został około 1340 roku. Wewnątrz zachował się barokowy, drewniany ołtarz główny z 1723 roku oraz dwa ołtarze boczne. Ołtarze posiadają bogatą dekorację rzeźbiarską. Najstarszym zabytkiem w mątowskim kościele jest rzeźba Matki Bożej Tronującej. Na uwagę zasługują barokowe malowidła „Grupa Ukrzyżowania” oraz gotyckie rzeźby: „Pieta” oraz „Chrystus Frasobliwy”. Kościół jest ośrodkiem kultu Błogosławionej Doroty – patronki Pomorza, niewiast oraz „małżeństw w potrzebie”, urodzonej we wsi w 1347 roku.
– Ossuarium w Bystrzu, to gotycka kaplica cmentarna, w której składano kości zmarłych. Powstała w pierwszej połowie XIV wieku i złożono w niej m.in. kości poległych w wojnie trzynastoletniej pomiędzy Polską i Zakonem Krzyżackim (1454–1466). Kaplica zbudowana jest z czerwonej cegły, częściowo otynkowanej, zwieńczona kopułą z kulą na szczycie. Wewnątrz zachowały się częściowo malowidła średniowieczne o tematyce Sądu Ostatecznego.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 18 lipca 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
250 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
240 zł
Mierzeja Wiślana to wąski skrawek lądu między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. Jej szerokość waha się w granicach od 300 m po stronie rosyjskiej do 2,5 km po stronie polskiej (w rejonie Stegny). Polska część Mierzei Wiślanej (długość 50 km) to piaszczysty wał wydmowy, ciągnący się od okolic Gdańska do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Mierzeja powstała około 5 tysięcy lat temu jako efekt procesów akumulacji morza i wiatru w strefie brzegowej Bałtyku.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie to szachulcowy kościół rzymskokatolicki zbudowany przez protestantów w latach 1681–1683. We wnętrzu uwagę przykuwają niezwykłe malowidła na suficie i ścianach świątyni, imponujący model statku, barokowe wyposażenie – ołtarz, chrzcielnica, przepięknie zdobiona ambona. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy.
Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa okolic Zalewu Wiślanego. To tutaj spotyka się żegluga morska ze śródlądową. Łodzie nadające się do pływania po zalewie jak i po morzu to dziedzictwo kulturowe regionu.
Przekop Mierzei Wiślanej – zakończył się pierwszy etap przekopu na Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy został uroczyście otwarty we wrześniu 2022 roku. Jednak przedsięwzięcie przez wiele miesięcy było polem politycznego konfliktu. Jego zwolennicy twierdzą, że kanał przysłuży się turystyce, stworzy miejsca pracy, zwłaszcza w Elblągu i okolicach, pozwoli wzmocnić polską pozycję militarną w relacjach z Rosją. Z kolei przeciwnicy inwestycji uważają, że jest zupełnie nieopłacalny i bardzo szkodliwy dla środowiska naturalnego.
Krynica Morska jest jednym z najmniejszych miast w Polsce – liczy 1400 mieszkańców. Jednocześnie dysponuje portem morskim, czterema przystaniami i plażą o długości prawie 2 kilometrów. Znajdziemy tu hotele i restauracje na każdą kieszeń. Krynicę poznawać będziemy w czasie podróży kolejką turystyczną, która kursuje po mieście. Odwiedzimy też, położoną na krańcach Polski, osadę Piaski oraz punkt widokowy Wielbłądzi Garb.
Ujście Wisły w Mikoszewie – w roku 1895 Prusacy wykonali tu przekop o długości 7 kilometrów, dzięki czemu skierowali końcowy odcinek rzeki prosto do morza, z pominięciem licznych zakoli. Pozwoliło to skrócić ujście Wisły o 10 km, w wyniku czego znacznie zostało zmniejszone zagrożenie powodziami.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 19:00.
Termin
- 23 lipca 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
165 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:
155 zł
Kwidzyn to czterdziestotysięczne miasto usytuowane w południowo-wschodniej części woj. pomorskiego. Leży na pograniczu Pojezierza Iławskiego i Doliny Dolnej Wisły, nad urokliwą rzeką Liwą. Jest miastem powiatowym, uznawanym za stolicę Dolnego Powiśla.
W ramach wycieczki zwiedzimy najcenniejszy zabytek Kwidzyna – zespół katedralno-zamkowy, zbudowany w połowie XIV wieku. Na zamku obejrzeć możemy, unikalną na skalę europejską, wieżę latrynową z 1384 roku, zwaną Gdaniskiem. Ustawiono ją ponad pięćdziesiąt metrów od zamku i połączono z nim długim, pięcioprzęsłowym gankiem.
Obecnie w budynku mieści się Muzeum Zamkowe, w którym można podziwiać zbiory etnograficzne z regionu Dolnego Powiśla, rzemiosło artystyczne, zbiory historyczne, broń, zbiory przyrodnicze, narzędzia kar i tortur, rzeźbę barokową z terenu Pomorza, faunę i florę północnej Polski oraz zwierzęta egzotyczne. Warto zwiedzić muzeum zarówno ze względu na ciekawe zbiory jak i na wnętrza zamkowe.
Katedra, z uwagi na zespolenie z zamkiem funkcje obronne, niezwykły układ wnętrza oraz dobry stan zachowania, jest dziś zabytkiem wyjątkowym w skali całego kraju. Obejrzeć można tu jedno z największych odkryć archeologicznych ostatnich lat w Europie. W trumnach pod podłogą spoczywają trzej wielcy mistrzowie krzyżaccy: Werner von Orseln, Ludolf Koenig von Watteau oraz Henryk von Plauen. Ponadto katedra jest miejscem pochówku bł. Doroty z Mątowów, która za życia kazała się w niej zamurować.
Odwiedzimy też Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe Miłosna – zabytkowy kompleks byłego Stada Ogierów. W obiekcie znajdują się stajnie, hipodrom z trybunami dla widzów, kryta ujeżdżalnia i rozległe place treningowe. W ramach pobytu w ośrodku zwiedzimy jego obiekty, odbędziemy przejażdżkę wozami konnymi, pospacerujemy po Mini ZOO. Będzie można przyjrzeć się z bliska zabawnym świnkom wietnamskim, zaprzyjaźnić z białymi danielami i bydłem stepowym węgierskim. Mieszkańcami mini zoo są także: jak tybetański, jałówka szkocka, lamy amerykańskie, kuc szetlandzki, osioł domowy, kozy domowe, owca wrzosówka, króliki, gołębie bażanty, paw, kury ozdobne, gęsi garbonose, kaczki biegusy i krzyżówki.
Dopełnieniem dnia będzie ognisko z kiełbaskami.
Zbiórka: 7:45 / Dworzec PKS, stanowisko nr 5 przed Dworcem PKP Gdynia Główna / wyjazd 8:00 / powrót godz. ok. 18:30.
Termin
- 30 lipca 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW
Cena
200 zł
Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY: