Z wiślanego brzegu na lawendowe pola

Tczew jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu Gdańskim o ponad 800-letniej historii, czego świadectwem są liczne zabytki. Do największych należy, zbudowany ponad 150 lat temu, Most Tczewski (zabytek inżynierii budowlanej) oraz najstarszy z tczewskich zabytków – kościół farny z XIII wieku. Stare, wąskie uliczki zachowały nie tylko swoje nazwy, lecz również urok minionych stuleci.

Lawenda – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Obejmuje 41 gatunków. Występują one głównie w basenie Morza Śródziemnego, w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim, ale zasięg rodzaju obejmuje obszar od Wysp Kanaryjskich po Somalię i Indie. Lawenda charakteryzuje się działaniem antyseptycznym, bakteriobójczym i napotnym. Wykorzystywane jest także działanie rozluźniające i uspokajające lawendy na ośrodkowy układ nerwowy oraz zmniejszające wrażliwość nerwów czuciowych. Roślina wykazuje również słabe działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwświądowe.

W programie wycieczki: 
Tczew – spacer po centrum z przewodnikiem – Wiślane mosty, Kościół Farny Podwyższenia Krzyża Świętego, Stare Miasto, Plac Hallera;
– Muzeum Wisły – Muzeum Narodowe: Muzeum Morskie w Gdańsku (część eksponatów pochodzi z wraków statków i okrętów wydobytych z dna Wisły, inne zapoznają nas z życiem ludzi związanych bezpośrednio z rzeką oraz miejscową przyrodą);
– Centrum Konserwacji Wraków Statków (to nowoczesna placówka, w której prowadzi się prace kowalsko-ślusarskie i szkutniczo-stolarskie, przywracając do życia wydobyte z Wisły przedmioty).

Osada Lawendowa to gospodarstwo agroturystyczne, w którym uprawia się pierwsze i największe w północnej Polsce, na Pomorzu i Kaszubach pole lawendy. Lawenda uprawiana jest całkowicie ekologicznie, bez sztucznych nawozów ani pestycydów. Dzięki temu można ją stosować zarówno w żywności, kosmetykach jak i wielu innych produktach:
– spacer z właścicielką Lawendowej Osady, która wprowadzi nas w tajniki uprawy lawendy, opowie o jej kosmetycznych i leczniczych właściwościach;
– warsztaty „Lawendowe mydła”;
– spacer po lawendowym polu;
– Lawendowy sklepik – to tu znajdziemy naturalne i niecodzienne wyroby z lawendy: olejki, mydła, kremy itp. oraz będziemy mogli zakupić świeżą lub suszoną lawendę.

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Warunki udziału w wycieczce:

  • Zamieszkanie na terenie Gdyni
  • Ukończony 55 rok życia
  • Wypełnienie deklaracji uczestnictwa i wniesienie opłaty
logo Gdynia moje miasto

Wycieczka w ramach projektu
"GDYNIA SENIOR TOURS",
współfinansowana z budżetu miasta Gdyni.

Termin

  • 29 lipca 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW

Cena

220 zł

Z LEGITYMACJĄ FLY: 210 ZŁ