2024.09.11 / Słupsk – Śladami Gryfitów
Słupsk – miasto na Pobrzeżu Koszalińskim nad rzeką Słupią, dawna siedziba książąt pomorskich z rodu Gryfitów. Historycznie związany jest z Pomorzem Zachodnim.
Zamek Książąt Pomorskich – wybudował go w 1507 roku Bogusław X zwany Wielkim, władca Pomorza Zachodniego. Zgromadzono w nim zbiory związane z historią Pomorza i panującą tu dawniej dynastią Gryfitów, a także zabytki sztuki sakralnej pochodzące z kościołów regionu słupskiego.
Młyn Zamkowy – wystawa etnograficzna prezentująca kulturę dawnej ludności autochtonicznej – m.in. Kaszubów i Słowińców, a także pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku.
Biały Spichlerz – największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza–Witkacego, a także przedmiotów związanych z tym pisarzem, malarzem i filozofem.
Ratusz Miejski – należy do najładniejszych urzędów na Pomorzu. Zachwyca urozmaiconą dekoracją fasady, bogato zdobioną sienią, zachowanym w całości wystrojem niektórych pomieszczeń. Całość wieńczy 56 –metrowa wieża. Znajduje się w niej galeria portretów burmistrzów i prezydentów, a na jej szczycie taras widokowy.
Sala Edukacyjna „Słupia Rzeka Wiedzy” – układ stanowisk składających się na ekspozycję sprawia, że odbiorca ma wrażenie przemieszczania się doliną rzeczną. Możemy zobaczyć dioramy przedstawiające różne siedliska oraz gatunki roślin i zwierząt związanych ze Słupią np. tarło troci, modele płazów, roślinność torfowiskową, okazy bobrów przy zgryzionych pniach. W dwóch dużych akwariach żyją ryby i raki występujące w Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi”.
7:15 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKP w Gdyni (Plac Konstytucji), 19:00 – powrót do Gdyni.
Termin
- 10 września 2024
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW