W Górniczej Wiosce w Borach Tucholskich
Wesele Sztygara, czyli borowiecko-śląska biesiada, oparta na tradycjach weselnych z lat 30. XX wieku i prawdziwym weselu, które odbyło się w miejscowości Piła. W roku 1933 jeden ze sztygarów imieniem Eryk, pracujący w podziemnych kopalniach węgla brunatnego Montania, poślubił Zosię, mieszkankę miejscowości Piła. Ze względu na górnicze stroje i elementy śląskie łączące dwie kultury, wesele to zapamiętane zostało przez społeczność lokalną jako wyróżniające się spośród innych wesel.
Kopalnia węgla brunatnego „Montania”, działająca w latach 1900-1939, jest jedyną zachowaną w Polsce kopalnią węgla brunatnego metodami podziemnymi. Eksploatacja odbywała się tradycyjnymi metodami górniczymi poprzez drążenie chodników wydobywczych obudowanym drewnem w pokładach węgla i wydobywaniu go na powierzchnię za pomocą wózków górniczych i siły parowej.
W programie wycieczki:
– spotkanie z duchem kopalni Skarbnikiem i zwiedzanie pozostałości podziemnej kopalni "Montania";
– prezentacja modelu kopalni w Starej Maszynowni;
– prezentacja rekonstrukcji wieży górniczej i szybu pionowego;
– Wesele Sztygara: to jedyna w swoim rodzaju okazja na odbycie podróży w czasie. Osoby biorące udział w biesiadzie wcielają się w rolę gości weselnych z rodzin śląskiej oraz borowiackiej, a także aktywnie uczestniczą w obrzędach weselnych z muzyką na żywo, smacznym jadłem kuchni borowiackiej i śląskiej, tańcami i wesołymi przyśpiewkami.
7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.
Termin
- 9 lipca 2025
Cena zawiera
- Wszelkie koszty:
- dojazd autokarem
- wstępy do zwiedzanych obiektów
- opiekę pilota z Fundacji
- lokalnych przewodników
- ubezpieczenie NNW