Fundacja FLY

Młodość przychodzi z wiekiem...

Fundacja FLY, Gdynia, ul. Świętojańska 36/2. Tel. 693-99-60-88, 517 38 38 28. E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
BNP Paribas Bank Polska SA nr 69 1750 0012 0000 0000 3735 6956

Krótka historia Długiego Targu 

Historia Głównego Miasta w Gdańsku zaczyna się w 1343 roku. Wtedy to Krzyżacy nadali przywilej lokacyjny osadzie mieszczącej się przy Długim Targu. Bardzo szybko rozwinęła się ona w ważną militarnie, gospodarczo i kulturalnie część Gdańska. Domy przy ulicy Długiej oraz Długim Targu zamieszkiwane były przez najbogatszych kupców i najznakomitsze rody. Tutaj też znajdowała się niegdysiejsza trasa wjazdu królów polskich do miasta, a także powstawały najważniejsze gdańskie obiekty. W 1945 roku Armia Czerwona dokonała tu zniszczeń niemal w 90%.

Westerplatte – w powszechnej świadomości utrwalił się obraz walk o Westerplatte, wykreowany jeszcze we wrześniu 1939 roku. Jednakże ustalenia historyków z ostatnich lat znacznie go weryfikują. Jak nowo odkryte fakty mają się do treści, które przekazywano nam kiedyś na lekcjach historii? Podczas wycieczki na Westerplatte będziemy mogli się o tym przekonać.

Program wycieczki obejmuje:
– zwiedzanie terenu bitwy na Westerplatte;
– rejs statkiem z Westerplatte do Głównego Miasta przez tereny portowe i stoczniowe, z szantami na żywo;
– czas wolny na Głównym Mieście;
– spacer z przewodnikiem po Głównym Mieście: Złota Kamieniczka, Panienka z Okienka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Dom Schumanów, Ratusz, Lwi Zamek, Kamienica Ferberów, Dom Uphagena, Złota Brama, Dwór Bractwa św. Jerzego, Zespół Przedbramia, Brama Wyżynna, Wielka Zbrojownia, bazylika Mariacka (wewnątrz), ul. Mariacka, Żuraw Gdański. 

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 20 maja 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

170 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

160 zł

Hej, hej, ułani!

Grudziądz – dziś 100-tysięczne miasto, pojawia się w dokumentach już w 1065 roku. Należało do dzielnicy mazowieckiej, łącznie z całą ziemią chełmińską. Zakon Krzyżacki (1291 r.) zbudował w mieście zamek i otoczył je murami obronnymi. W dalszej swej historii, Grudziądz znajdował się w rękach polskich, szwedzkich, rosyjskich, pruskich. W mieście przebywał Mikołaj Kopernik (tym razem jako ekonomista), Prusacy zbudowali cytadelę, a w okresie międzywojennym powstał największy garnizon wojskowy na Pomorzu. Swoje siedziby mają tu Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i szkoły lotnicze oraz słynny 18 Pułk Ułanów Pomorskich.

W programie wycieczki:
– ruiny zamków krzyżackich w Radzyniu Chełmińskim i Pokrzywnie;
– Góra Zamkowa z wieżą Klimek;
– gotycka bazylika św. Mikołaja;
– spichlerze wpisane na listę zabytków historii;
– mury miejskie;
– pomnik Mikołaja Kopernika;
– Rynek Główny;
– teren solanek.

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 18:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 3 września 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

170 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

160 zł

Podróż do przeszłości

Historia Kartuz związana jest nierozerwalnie z zakonem Kartuzów. Zakonnicy stosowali egzotyczną ascezę, spożywali jarskie potrawy, używali mowy tylko w uzasadnionej potrzebie, odgradzali się od ludzi i świata. Żyli w myśl średniowiecznej reguły „Memento Mori – pamiętaj o śmierci”. Kartuzi sprowadzeni zostali tu w 1380 roku. Należała do nich m.in. Gdynia. Kartuzy uznawane są za duchową stolicę Kaszub. W programie:

Muzeum Kaszubskie – niezwykle atrakcyjne miejsce z bogatą historią dziedzictwa kulturowego Kaszub. W miejscu tym poznamy fascynujące zagadnienia związane z literaturą, kulturą materialną, językiem, a także dziejami oraz tradycjami regionalnymi Kaszub;
Warsztaty zielarskie „Z kielicha mnicha” – poznamy bogactwo leczniczych roślin i ziół, które dawniej wchodziły w skład naturalnej kaszubskiej apteki. Będzie to również okazja, aby stworzyć własną kompozycję ziołowych herbatek;
Kolegiata p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – „Perła Ziemi Kaszubskiej”; XIV-wieczna świątynia jest najcenniejszym, unikalnym w skali kraju zabytkiem Kartuz, ale i całego Pomorza. Kolegiata jest współcześnie świadectwem działalności zakonu Kartuzów. Kryje w sobie gotyckie ołtarze, barokowe kurdybany, stalle, rzeźby oraz bogatą galerię obrazów;
Muzeum Volkswagena – prywatne muzeum położone we wsi Pępowo i jednocześnie największe muzeum samochodów tej marki w Polsce oraz Europie Środkowej. Łącznie znajduje się w muzeum ponad 40 zabytkowych samochodów, wśród których natrafić można na takie perełki jak Kübelwagen (dawny wóz straży pożarnej). Ekspozycję uzupełnia kolekcja miniatur przeróżnych aut, licząca ponad 1000 sztuk.

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 30 września 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

170 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

160 zł

Przez magiczne kręgi i pobożne kapliczki do rajskiej krainy sera

Gospodarstwo Kaszubska Koza w Robaczkowie – kilka lat temu Honorata i Tomek uciekli od cywilizacji i osiedlili się w niewielkiej wiosce na skraju Kaszub. Postanowili hodować kozy i produkować najlepsze kozie sery. I tak powstała Kaszubska Koza. Stado kóz liczy około 70 sztuk. Pan Tomasz wszystkie zna z imienia i każdej poświęca choćby chwilę uwagi.

Produkowane tu sery, jako niezwykłe kulinarne dzieła sztuki, można dostać w najlepszych restauracjach w Polsce i w Europie. Wyróżnia się wśród nich kozidymek, lekko wędzony, zdobywca 1 miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Nieskończonych Form Mleka. Jest pijana koza i kozia rura, również medaliści, nagrodzeni na Międzynarodowych Targach Poznańskich. I jeszcze Kozanostra, która podbiła podniebienia jury na festiwalu w Sandomierzu. A oprócz tego są jeszcze: gbur, babki kozie, knopek czy kaszubski pleśniak i wiele innych, bo Tomasz i Honorata uwielbiają eksperymentować i tworzyć nowe pyszności! Ich wyjątkowy kunszt docenili m.in. Karol Okrasa oraz Robert Makłowicz, którzy nakręcili tu swoje kulinarne programy.

Kamienne kręgi w Odrach – największe tego typu skupisko w Polsce i drugie w Europie – liczą sobie około dwóch tysięcy lat i są związane z kulturą Gotów. To miejsce pochówków, ale także zgromadzeń plemiennych z rytualnymi ucztami i składaniem ofiar. W rzadkim lesie znajduje się 10 całych oraz 2 fragmenty kamiennych kręgów, z których najmniejszy ma średnicę 15 metrów, a największy 33 metrów. Na ich obwodzie ustawione są kamienie wystające od 20 do 70 centymetrów ponad powierzchnię ziemi. Poza nimi znajduje się około 30 kurhanów z ponad 600 grobami.
Według niektórych teorii kręgi były swojego rodzaju zegarami. Jednak największe zainteresowanie i emocje wzbudzają doniesienia o energii takich miejsc. Według radiestetów, w tym miejscu koncentrują się energia Ziemi i Kosmosu. Badania promieniowania wykazały wartość 120 tysięcy jednostek w skali Bovisa (promieniowanie powyżej 50 tysięcy jednostek uznawane jest za boskie).

Wiele – mieści się w południowej części Kaszub i słynie ze swojej bogatej historii oraz jednej z najstarszych parafii kaszubskich (XIV wiek). Wielu turystów przybywa tu by podziwiać panoramę rozciągającą się z Białej Góry oraz sławne sanktuarium kalwaryjskie, które zostało zbudowane w latach 1915 –25, liczy 23 obiekty i jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. W parafialnym kościele znajduje się XVIII–wieczna, słynąca cudami figurka Matki Bożej Pocieszenia. Położenie i zróżnicowana topografia Wiela sprawiły, że ta niewielka miejscowość została lokalnym centrum turystycznym, religijnym i kulturalnym.

Wieża widokowa w Przytarni – ma 40 metrów wysokości i po wieży w Gniewinie jest drugą, najwyższą tego typu budowlą na Kaszubach. Zapewnia wspaniałe widoki na okolicę, w tym także Jezioro Wdzydze.

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:15 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 7 października 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

180 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

170 zł

Słowińcy – zamknięta historia

Słowińcy – historyczna grupa etnograficzna, zamieszkująca tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko. Od XVIII wieku byli poddawani naciskom germanizacyjnym. Po roku 1945, traktowani jako Niemcy zamieszkujący przed wojną ziemie niemieckie i posługujący się językiem niemieckim, byli szykanowani i wysiedlani. ostatni Słowińcy opuścili te tereny w latach 70-tych ubiegłego wieku. Na części terenów powstał Słowiński Park Narodowy. Charakterystycznymi jego elementami są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.

W programie wycieczki:
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach – są tu przede wszystkim stare chaty, ale także obórki, stodoły, piece chlebowe, magazyny, itd. Wyposażenie chat stanowi mnóstwo starych przedmiotów i narzędzi. W lecie rosną tu kwiaty oraz pojawiają się kobiety w strojach ludowych;
Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie – znajduje się ono w zabytkowym kompleksie Osady Latarników z końca XIX wieku. Ekspozycja przedstawia historię powstania Słowińskiego Parku Narodowego oraz walory jego środowiska naturalnego. Zgromadzono tu także eksponaty dotyczące nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego;
Latarnia morska na Wydmie Czołpińskiej – piękny widok ma duży fragment Słowińskiego Parku Narodowego. Na północy widzimy Morze Bałtyckie, na wschodzie Wydmy Czołpińskie, na południu Rowokół, czyli najwyższe wniesienie regionu (115 m n.p.m.), na zachodzie jeziora Dołgie Wielkie i Gardno;
Ognisko z pieczeniem kiełbasek nad Jeziorem Gardno.

7:15 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:30 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 5 czerwca 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

170 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

160 zł

Ziemia Lęborska

Lębork – jego przeszłość jest ściśle związana z dziejami Pomorza Gdańskiego i Pomorza Zachodniego, a także z historią Polski i Niemiec. We wczesnym średniowieczu ta słowiańska osada należała do książąt Pomorza Gdańskiego. Miasto, założone przez zakon krzyżacki, powstało w I połowie XIV wieku. Wtedy zbudowano mury obronne wraz z zamkiem i licznymi basztami. W wyniku wojny trzynastoletniej Lębork trafił do Polski, by niedługo później przejść we władanie książąt pomorskich, po czym wielokrotnie zmieniał właściciela. Utracony w wyniku rozbiorów, ostatecznie wrócił do Polski po zakończeniu II wojny światowej.

W Lęborku zwiedzimy:
– zamek (z zewnątrz);
– Muzeum Archeologiczne – Wieża Ciśnień;
– muzeum – film „Średniowieczny Lębork”;
– mury obronne z XIV wieku i baszty;
– kościół św. Jakuba;
– miejski deptak.

Park Rekreacyjno-Edukacyjnego Sea Park Sarbsk – związany tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu Pomorza.
W Parku zobaczymy:
– karmienie fok i ich trening medyczny;
– prehistoryczne oceanarium 3D z kinem 5D, w którym możemy stanąć "oko w oko" ze stworami zamieszkującymi wody naszej planety miliony lat temu. Poczujemy się tak, jakbyśmy sami znajdowali się w podwodnych głębinach;
– Muzeum Marynistyczne – m.in. rzeźby, modele, dyplomy oraz kolekcję pamiątek okolicznościowych związanych z największym gdyńskim armatorem, Polskimi Liniami Oceanicznymi.
– park makiet zwierząt morskich – naturalnych rozmiarów makiety ssaków, ryb i ptaków zamieszkujących morze i jego wybrzeże. Zwiedzający mogą spojrzeć prosto w oczy manty, stanąć w stadzie razem z pingwinami lub też dotknąć wielkich kłów morsa;
– park miniatur latarni morskich – spacer po całym polskim wybrzeżu: od Krynicy Morskiej po Świnoujście.

7:30 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 7 maja 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

205 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

195 zł

Wzdłuż Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana – to wąski skrawek lądu między Bałtykiem, a Zalewem Wiślanym. Jej szerokość waha się w granicach od 300 m po stronie rosyjskiej do 2,5 km po stronie polskiej (w rejonie Stegny). Polska część Mierzei Wiślanej (długość 50 km) to piaszczysty wał wydmowy, ciągnący się od okolic Gdańska do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Mierzeja powstała około 5 tysięcy lat temu, jako efekt procesów akumulacji morza i wiatru w strefie brzegowej Bałtyku.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie – to szachulcowy kościół rzymskokatolicki, zbudowany przez protestantów w latach 1681-1683. We wnętrzu uwagę przykuwają niezwykłe malowidła na suficie i ścianach świątyni, imponujący model statku, barokowe wyposażenie – ołtarz, chrzcielnica, przepięknie zdobiona ambona. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa okolic Zalewu Wiślanego. To tutaj spotyka się żegluga morska ze śródlądową. Łodzie nadające się do pływania po zalewie, jak i po morzu, to dziedzictwo kulturowe regionu.

Przekop Mierzei Wiślanej – zakończył się pierwszy etap przekopu na Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy został uroczyście otwarty we wrześniu 2022 roku. Jednak przedsięwzięcie przez wiele miesięcy było polem politycznego konfliktu. Jego zwolennicy twierdzą, że kanał przysłuży się turystyce, stworzy miejsca pracy, zwłaszcza w Elblągu i okolicach. Z kolei przeciwnicy inwestycji uważają, że jest zupełnie nieopłacalny.

Krynica Morska – jest jednym z najmniejszych miast w Polsce (1400 mieszkańców). Jednocześnie dysponuje portem morskim, czterema przystaniami i plażą o długości prawie 2 kilometrów. Znajdziemy tu hotele i restauracje na każdą kieszeń. Krynicę poznawać będziemy w czasie podróży kolejką turystyczną, która kursuje po mieście. Odwiedzimy też, położoną na krańcach Polski, osadę Piaski oraz punkt widokowy Wielbłądzi Garb.

Ujście Wisły w Mikoszewie – w roku 1895 Prusacy wykonali tu przekop o długości 7 kilometrów, dzięki czemu skierowali końcowy odcinek rzeki prosto do morza, z pominięciem licznych zakoli. Pozwoliło to skrócić ujście Wisły o 10 km, w wyniku czego znacznie zostało zmniejszone zagrożenie powodziami.

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 26 sierpnia 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

170 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

160 zł

Czarna Woda i Czarne

Wda wpada do Wisły za Świeciem, a jej źródła znajdują się w okolicach Bytowa. Zawsze posiada wystarczający poziom wody, co nawet w okresie suszy sprawia, że panują tu znakomite warunki do uprawiania kajakarstwa. Z racji urokliwych krajobrazów jakie rozciągają się na trasie spływu, licznych zakoli i meandrów wśród lasów, uważana jest za jedną z piękniejszych rzek nizinnych Polski. Na Kociewiu i Kaszubach nosi miano królowej. Nawet najbardziej wymagający miłośnicy kajakarstwa odnajdą tu idealne warunki do wypoczynku i uprawiania turystyki.

Wda to inaczej Czarna Woda. Dokładnie tak jak nazwa miejscowość, z której rozpoczniemy spływ. Zakończymy go we wsi Czarne. Trasa liczyć będzie 16 km. Przepłynięcie jej zajmie nam 4-5 godzin, z przerwą na odpoczynek w połowie trasy. Na zakończenie przewidziane jest ognisko z kiełbaskami.

Ten spływ jest dla każdego – niezależnie od wieku, wszyscy będą się bawić wyśmienicie! Przede wszystkim jednak zyska na tym zdrowie. Podczas wiosłowania pracują głównie mięśnie pleców grzbietu, ramion i brzucha. W czasie godziny wiosłowania można spalić aż 200 do 400 kalorii w zależności od intensywności wysiłku. Osoby uprawiające ten sport wzmacniają pracę chociażby swojego serca. Spływ to także świetna zabawa na świeżym powietrzu i sposób na odreagowanie stresu, a więc idealna odskocznia od codziennego pośpiechu, pracy i obowiązków.

7:45 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 8 lipca 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

205 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

195 zł

"Polska Amazonia"

Zbrzyca jest najpiękniejszym dopływem Brdy. Kajakarze doceniają ją za duże urozmaicenie oraz malownicze widoki. Spływ rzeką jest na tyle prosty, że poradzą sobie z nim nawet osoby dopiero zaczynające przygodę z kajakarstwem. Na pewne utrudnienia natrafić można jedynie w górnym biegu, gdzie omawiana rzeka jest bardzo wąska. Stąd też nasz spływ przebiegać będzie dolnym odcinkiem Zbrzycy i rozpocznie się w miejscowości Śluza. Rzeka znacznie szerszym i głębszym korytem, po kilku łagodnych skrętach w leśnym tunelu, wyprowadzi nas między łąki i pola. Ostatecznie wpadnie do jeziora Witoczno, gdzie na otwartej przestrzeni dostrzeżemy wieżę kościoła i zabudowania wsi Swornegacie. Ostatni odcinek spływu prowadzić będzie rzeką Brdą, do znajdującej się we wsi wypożyczalni kajaków. Długość trasy wyniesie ok. 9 km. Z przerwą na trasie, zajmie to nam od 3 do 4 godz.

Ukoronowaniem dnia będzie pobyt w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach. Jest to miejsce pełniące rolę centrum kultury regionalnej oraz funkcję informacji turystycznej. Można tu obejrzeć ekspozycje, które prezentują ciekawe pamiątki z regionu. Oprócz tego organizuje się tu wiele interesujących imprez. Uczestnicy spływu będą mieli możliwość poznać dorobek placówki, a także uczestniczyć w grillowej sieście.

7:00 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:00 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 12 sierpnia 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

180 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

170 zł

Śladami Wielkiego Astronoma

Toruń to dawne miasto krzyżackie, hanzeatyckie, bogatych kupców, ale przede wszystkim jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie, wypełniony gotyckimi budowlami. Słynął z handlu, rzemiosła, kultury i nauki, a także jako stolica pierników. Największą dumą Torunia pozostaje jednak Mikołaj Kopernik, Astronom, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię.

W czasie wędrówki śladami Mikołaja Kopernika zobaczymy:
Dom rodzinny Koperników – miejsce urodzenia Mikołaja;
– Kaplicę Kopernikowską w Katedrze Świętojańskiej – z licznymi pamiątkami kopernikowskimi: chrzcielnicą, przy której chrzczono przyszłego astronoma, pierwszym wyrazem pamięci astronoma w postaci epitafijnej tablicy pamiątkowej z 1589 roku, marmurowym popiersiem Kopernika z 1766 roku, będącym najstarszym Jego pomnikiem na świecie;
Pomnik Mikołaja Kopernika – w centralnym i najważniejszym miejscu w mieście, na Rynku Staromiejskim;
– Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach – z jednym z największych na świecie radioteleskopów, który potrafiłby z dokładnością do kilku metrów określić umiejscowienie na Księżycu telefonu komórkowego;
Planetarium – popularną wśród turystów atrakcję, oferującą wiele zróżnicowanych pokazów.

7:00 – zbiórka na stanowisku nr 5 przed dworcem PKS w Gdyni (przy Dworcu PKP na Placu Konstytucji), 19:15 – planowany powrót do Gdyni.

Termin

  • 25 września 2025

Cena zawiera

  • Wszelkie koszty:
  • dojazd autokarem
  • wstępy do zwiedzanych obiektów
  • opiekę pilota z Fundacji
  • lokalnych przewodników
  • ubezpieczenie NNW 

Cena

210 zł

Dla posiadaczy legitymacji
Fundacji FLY:

200 zł

Copyright © Fundacja FLY 2012-2022